Bogumił Gozdur

Piłkarz i trener I klasy
01.09.1935 03.05.2017 Kielce

Biografia

Bogumił Gozdur urodził się 1 września 1935 roku w Kielcach. Rozpoczął karierę piłkarską w AKS-ie Alejki w Kielcach (dzielnica Szydłówek). W latach 1951–1954 był zawodnikiem Gwardii Kielce, najpierw jako junior, potem w rezerwach. Podczas studiów na Akademii Wychowania Fizycznego w Warszawie był graczem AZS AWF Warszawa, który występował w III lidze; przez rok reprezentował także barwy Warszawianki Warszawa.

W 1959 roku przeniósł się z Warszawy do Gdańska, gdzie podjął się szkolenia Gryfa Gościcino. W tym czasie pracował także w Liceum Pedagogicznym jako nauczyciel wychowania fizycznego oraz społecznie trenował reprezentację juniorów OZPN, z którą zdobył w 1960 roku Puchar Michałowicza, pokonując reprezentację ze Śląska.

W latach 1964–1967 był szkoleniowcem Bałtyku Gdynia, by następnie podjąć się prowadzenia Lechii Gdańsk. Pracował także jako wykładowca na Akademii Wychowania Fizycznego w Gdańsku. W latach 1972–1973 ponownie trener Bałtyku.

W 1973 roku przeniósł się z powrotem do Kielc, gdzie wiosną sezonu 1973/1974 zastąpił Zbigniewa Pawlaka na stanowisku trenera Korony Kielce. W 1975 wywalczył z kieleckim klubem awans do II ligi. W późniejszym okresie podjął się prowadzenia Błękitnych Kielce, z którymi w 1978 roku uzyskał promocję do II ligi.

W 1987 roku rozpoczął pracę na stanowisku trenera koordynatora OZPN oraz wiceprezesa i szefa wyszkolenia. W trakcie pracy szkolił młodzież, która notowała duże sukcesy w rozgrywkach o Puchar Kazimierza Deyny, Wacława Kuchar i Jerzego Michałowicza. Pełnił także funkcję wiceprezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej, którą objął w 2000 roku.

W trakcie swojej kariery otrzymał odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi, złotą i srebrną odznakę PZPN, złote odznaki Kieleckiego i Gdańskiego OZPN, złotą odznakę Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej oraz odznakę Za Zasługi dla Kielcczyzny. Zmarł 3 maja 2017 roku.

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Awans Korony Kielce do II ligi (1975).
Awans Błękitnych Kielce do II ligi (1978).
Funkcje trenera koordynatora OZPN oraz wiceprezesa Świętokrzyskiego Związku Piłki Nożnej (od 1987 oraz od 2000).
Odznaczenia: Srebrny Krzyż Zasługi; złote i srebrne odznaki PZPN; złote odznaki OZPN Kielce i Gdańsk; Zasłużony Działacz Kultury Fizycznej; Za Zasługi dla Kielcczyzny.

Ciekawostki

W młodości występował w AZS AWF Warszawa i Warszawiance Warszawa.
Pracował jako nauczyciel wychowania fizycznego w Liceum Pedagogicznym w Gdańsku.
Zmarł 3 maja 2017 roku.

Udostępnij