Tadeusz Gruszczyński

Harcerz i nauczyciel; kurator oświaty
10.10.1902 17.01.1993 Kielce

Biografia

Urodzony 10 października 1902 roku w Kielcach, Tadeusz Gruszczyński pochodzi z rodziny Teodora i Zofii. W 1915 r. wstąpił do szkolnej drużyny harcerskiej w Kielcach, a w listopadzie 1918 r. brał udział w rozbrajaniu żołnierzy austriackich.

W latach 1918–1924 był uczniem Seminarium Nauczycielskiego i nadal brał czynny udział w drużynie harcerskiej, będąc w latach 1923–1924 przybocznym komendanta Hufca Harcerzy w Kielcach.

Po ukończeniu seminarium pracował jako nauczyciel w Busku (1924–1927), założył drużynę harcerską i następnie był komendantem Hufca Harcerzy powiatu stopnickiego. W latach 1927–1939 był nauczycielem w Suchedniowie, a przez cztery ostatnie lata kierował tą szkołą, równocześnie prowadził Suchedniowską Drużynę Harcerzy. W 1936 roku ukończył Wyższy Kurs Nauczycielski z zakresu języka polskiego, a w 1938 roku rozpoczął studia w Instytucie Pedagogicznym ZNP w Warszawie.

We wrześniu 1939 roku jako podporucznik rezerwy brał udział w kampanii wrześniowej, gdzie został wzięty do niewoli, i w latach 1939–1945 przebywał w obozach oflag II B Arnswalde II C Woldenberg. Podczas pobytu w obozach brał udział w konspiracji: Organizacji Komunistycznej, Sekcji Spółdzielczej i Sekcji Kultury Wsi i Koła Nauczycielskiego.

Po powrocie do kraju wstąpił do Wojska Polskiego, gdzie w latach 1945–1947 był oficerem polityczno-wychowawczym w Warszawskim Okręgu Wojskowym. W 1945 roku wstąpił do Polskiej Partii Robotniczej. W 1947 roku został zdemobilizowany z wojska i powołany na stanowisko kuratora oświaty w Okręgu Szkolnym Rzeszowskim, które zajmował do 1950 roku.

W 1950 roku powrócił do Kielc, gdzie w latach 1950–1956 pracował jako nauczyciel w liceum pedagogicznym. W latach 1956–1959 był kierownikiem Oddziału Kształcenia Nauczycieli w Wojewódzkim Oddziale Oświaty. W latach 1959–1970 był wykładowcą w Studium Nauczycielskim w Kielcach. Na Wydziale Pedagogiki Uniwersytetu Warszawskiego, pod kierunkiem prof. dr Łukasza Kurdybachy uzyskał magisterium na podstawie rozprawy na temat Kształcenie nauczycieli w pracach Komisji Edukacji Narodowej. W 1964 roku uzyskał stopień doktora nauk humanistycznych w zakresie pedagogiki, na podstawie dysertacji: Problemy wychowania nauczycieli szkół podstawowych w studiach nauczycielskich na przykładzie Studium Nauczycielskiego w Kielcach. W latach 1960–1965 był dyrektorem Studium Nauczycielskiego w Kielcach. W 1970 roku przeszedł na emeryturę, ale do 1979 roku pracował jeszcze na tej uczelni.

Awansowany do stopnia podpułkownika rezerwy. Zmarł 17 stycznia 1993 roku w Kielcach i został pochowany na cmentarzu Nowym w Kielcach.

Ordery i odznaczenia: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1986), Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1946), Srebrny Krzyż Zasługi (1945), Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1946), Medal Za udział w wojnie obronnej 1939 (1983), Medal Za udział w walkach w obronie władzy ludowej (1984), Brązowy Medal za Długoletnią Służbę (1938), Odznaka Zasłużony Nauczyciel PRL (1982), Złoty Krzyż Za zasługi dla ZHP (1948).

Zobacz pełny artykuł na Wikipedii

Osiągnięcia

Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski (1986)
Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski (1946)
Srebrny Krzyż Zasługi (1945)
Medal Zwycięstwa i Wolności 1945 (1946)
Medal Za udział w wojnie obronnej 1939 (1983)

Ciekawostki

Brał udział w rozbrajaniu żołnierzy austriackich w 1918 roku w Kielcach.
Przebywał w obozach jenieckich II B Arnswalde i II C Woldenberg podczas II wojny światowej i brał udział w konspiracji.
Został awansowany do stopnia podpułkownika rezerwy oraz był kuratorem oświaty w Okręgu Szkolnym Rzeszowskim (1947–1950).

Udostępnij