Poniedziałek, 22 czerwca 2026
Imieniny: Paulina, Flawiusz, Innocenty

Studencki taniec przejął Kielce. Za nami pierwsza edycja STSW w Kieleckim Teatrze Tańca

Trzy dni, sześć uczelni i trzynaście konkursowych prezentacji – Kielce stały się w czerwcu miejscem spotkania środowiska akademickiego z całej Polski, skupionego wokół tańca. W dniach 18–20 czerwca na Dużej Scenie Kieleckiego Teatru Tańca odbyła się pierwsza edycja Festiwalu Sztuki Tańca Szkolnictwa Wyższego (STSW), wydarzenia określanego jako bezprecedensowe w skali kraju.

Inicjatywa wyszła od dyrektorów Kieleckiego Teatru Tańca: dr Elżbiety Pańtak i dr. Grzegorza Pańtaka. Festiwal przygotowano we współpracy z dr. Jackiem Łumińskim, kierownikiem Zakładu Tańca Akademii Muzycznej w Katowicach. Organizatorzy zaprosili do Kielc studentki i studentów, aby – jak podkreślano w założeniach – pokazać taniec nie tylko jako sztukę sceniczną, lecz także jako istotny element tożsamości człowieka oraz przestrzeń tworzenia nowej wiedzy.

Pokazy, warsztaty i konkurs – jak wyglądały trzy festiwalowe dni

Program STSW powstał przy ścisłej współpracy z przedstawicielami polskich uczelni. Publiczność mogła oglądać prezentacje sceniczne, a uczestnicy – korzystać z praktycznych zajęć i wykładów. Finałem był konkurs spektakli ocenianych przez jury.

  1. dwa dni pokazowe, podczas których zespoły prezentowały się przed kielecką publicznością
  2. trzeci dzień konkursowy, zakończony przyznaniem nagród wykonawczych i choreograficznych

Gościliśmy liczne grono studentów z kilku polskich uczelni. Cieszę się, że to właśnie w Kielcach odbyło się to pierwsze wydarzenie, integrujące środowisko. Była to także okazja do cennych warsztatów, wymiany doświadczeń, ale również do zaprezentowania przed kielecką publicznością i jury swoich umiejętności. To były świetne trzy dni – dwa pokazowe i trzeci konkursowy. Bardzo miło było nam gościć uczestników tej imprezy

Tomasz Porębski, wiceprezydent Kielc

Sześć uczelni w Kielcach. Kto przyjechał na STSW?

W pierwszej edycji festiwalu uczestniczyło sześć uczelni. Partnerem głównym była Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, a w gronie partnerów znalazły się także ośrodki z Łodzi, Poznania i Warszawy.

  • Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach (partner główny)
  • Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi
  • Akademia Muzyczna im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi
  • Akademia Wychowania Fizycznego im. Eugeniusza Piaseckiego w Poznaniu
  • Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie
  • Uniwersytet SWPS w Warszawie

Do samego pokazu konkursowego zgłoszono 13 prezentacji, w których wystąpili studentki i studenci: Akademii Muzycznej im. Grażyny i Kiejstuta Bacewiczów w Łodzi, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Wychowania Fizycznego im. E. Piaseckiego w Poznaniu oraz Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

Wyniki konkursu: nagrody wykonawcze i choreograficzne

O rozstrzygnięciach zdecydowała Komisja Konkursowa pracująca w składzie: Ewa Wycichowska, Anna Nowak, Agnieszka Olsten, Ryszard Kalinowski i Sebastian Majewski. Jury przyznało zarówno nagrody wykonawcze, jak i choreograficzne.

Wyróżnienia wykonawcze – równoległe nagrody w wysokości po 1 500 zł – otrzymali:

  • Zuzanna Gozdek (AWF Poznań)
  • Jakub Wawrzak (UMFC Warszawa)
  • Marcin Linertowicza (AHE Łódź)
  • Wiktor Łacka (AM Katowice)
  • Justyna Wrońska (AHE Łódź)

W kategorii choreografii przyznano cztery nagrody:

NagrodaKwotaUczelniaSpektaklChoreografia
I nagroda choreograficzna2 500 złUniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina„Pod skórą”Antonina Grupińska
II nagroda choreograficzna2 000 złAkademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach„Amber”Maja Zawadzka
III nagroda choreograficzna1 700 złAkademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach„Farewell My Concubine”Haicheng Zhang
IV nagroda choreograficzna1 500 złAkademia Humanistyczno-Ekonomiczną w Łodzi„Pokój, w którym panuje cisza”Anastasiia Khvorost

Finansowanie i znaczenie wydarzenia dla miasta

STSW zrealizowano w ramach programu Przestrzenie Sztuki – Taniec, finansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca. Organizatorzy podkreślali, że formuła łącząca scenę, konkurs, warsztat i wymianę doświadczeń ma integrować środowisko szkolnictwa wyższego i wzmacniać obecność tańca w publicznej debacie o kulturze.

Pierwsza edycja w Kielcach pokazała, że miasto może stać się miejscem spotkań najważniejszych akademickich ośrodków tańca w kraju – zarówno w wymiarze artystycznym, jak i edukacyjnym.

Źródło: zobacz oryginał
Udostępnij:
AJ

Anna Jurewicz

Relacjonuje kulturę i życie ludzi Kielc, pisząc o wydarzeniach, inicjatywach i codziennych historiach z miasta.

Więcej artykułów →

Komentarze (0)

Brak komentarzy. Bądź pierwszy!